Omineco
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Zamów do 15:00 (od poniedziałku do piątku), a wyślemy dzisiaj! ❤️

Jak być eko? 10 sprawdzonych sposobów

Patrząc na zmiany klimatyczne i stan naszego środowiska, możemy jasno stwierdzić, że życie przyjazne środowisku to już nie wybór, a konieczność! Jeśli zastanawiasz się, jak być eko, te 10 sposobów pomoże Ci zmienić nawyki na bardziej ekologiczne.

Chodź z własną torbą na zakupy

To pierwsza rzecz, którą możesz zrobić dla środowiska. Zamiast kolekcjonować plastikowe siatki, chodź na zakupy z własną torbą i materiałowymi woreczkami (znajdziesz je w prawie każdym supermarkecie przy stoisku z warzywami, w sklepach ekologicznych albo możesz sam je uszyć - to proste!). Każde wyjście do sklepu to zaoszczędzona minimum jedna reklamówka rozkłada się nawet ok. 450 lat! Policz, ile razy w tygodniu odwiedzasz sklep i pomnóż razy 52 tygodnie - tak liczba już zrobi wrażenie. A jeśli namówisz rodzinę i przyjaciół, aby wzięli z Ciebie przykład, otrzymasz tysiące plastikowych siatek!

Segreguj śmieci

Temat potrafi być skomplikowany, ale każdy powinien znać podstawowe zasady segregacji śmieci - Ty także! Tym bardziej, że zgodnie z obowiązującymi przepisami jest teraz obowiązkowa. Na początku możesz się zastanawiać, czy dany odpad wrzucić np. do pojemnika na tworzywa sztuczne, czy do zmieszanych, ale z czasem ta wiedza przestanie być czarną magią. Naprawdę wystarczy odrobina chęci i zaangażowania! Mała podpowiedź: coraz więcej producentów dbających o środowisko umieszcza na opakowaniach informację, do którego kubła wrzucić dany element.

Zasady segregacji mogą nieznacznie różnić się w obrębie gminy, dlatego jeśli masz wątpliwości co do zasad, sprawdź je na stronie lokalnego zakładu gospodarki komunalnej lub zadzwoń do urzędu odpowiedzialnego za wywóz śmieci.

Zakręcaj wodę

Koniecznie w trakcie mycia zębów i mydlenia rąk! Zapasy wody pitnej kurczą się w zastraszającym tempie, więc warto szanować jej każdy litr. Zakręcając kran w trakcie każdego mycia, robisz dużo dobrego dla naszej planety.

Co więcej, kapiący kran potrafi być naprawdę niepozorny. Jednak zbierając kroplę do kropli, otrzymasz nawet kilka tysięcy litrów zmarnowanej wody! Sam policz, ile to Cię kosztuje. A przecież wystarczy, że zmienisz uszczelkę.

Miej własny bidon na wodę

To temat podobny do zakupów z własną torbą. Zamiast kupować wodę w butelkach, kup bidon, z którego chętnie będziesz korzystać. Ta inwestycja zwróci Ci się bardzo szybko! Wystarczy, że policzysz, ile miesięcznie wydajesz na wodę butelkowaną… Mając własny bidon, oszczędzasz setki plastikowych butelek w skali roku! Poza tym pijąc wodę z kranu lub filtrowaną 1 litr kosztuje Cię kilka groszy, a nie 2 zł. To ogromna korzyść nie tylko dla planety, ale i Twojego portfela.

Zamień samochód na rower

Ten punkt polubi szczególnie Twój portfel (ceny paliwa nigdy nie nastrajają pozytywnie) oraz zdrowie. Ruszając się więcej, poprawisz kondycję i wydajność płuc, a dzięki temu rzadziej chorujesz. Jeśli nie jesteś fanem roweru, wybierz piesze wędrówki. Poranny spacer do pracy skutecznie Cię rozbudzi!

Wybieraj lokalnych producentów

Wspierając lokalne firmy, pomagasz im się utrzymać, doceniasz rodzimych producentów, a także znacząco zmniejszasz emisję CO2. Ślad węglowy produktów wykonanych w okolicy jest znacznie mniejszy niż tych, które okrążyły pół globu, aby do Ciebie dotrzeć.

ZOBACZ TAKŻE: 5 wskazówek, jak prowadzić gastronomię w stylu eko

Zamień foliowe woreczki na pojemniki na lunch

Chyba każdy z nas pamięta kanapki do szkoły zawinięte w folię aluminiową albo papier śniadaniowy i foliowy woreczek. Jednak pojemnik na lunch o wiele skuteczniej uchroni Twój lunch przed zgnieceniem i ponownie, pozwoli zaoszczędzić setki plastikowych jednorazówek. Lubisz fingerfood? Wybierz pojemnik z przegródkami, dzięki którym każdy składnik będzie miał swoje miejsce!

Wybieraj ekologiczne opakowania

To podstawa! Papier, trzcina cukrowa, drewno, PLA to naturalne materiały, które powstały z biodegradowalnych surowców, dlatego ich rozkład trwa o wiele krócej. A co więcej, możesz je spokojnie poddawać recyklingowi. Idealnym przykładem takiego materiału jest szkło, które można recyklingować w nieskończoność! Pamiętaj także, że naturalne, ekologiczne opakowania nie wpływają na smak ani jakość potraw.

Daj rzeczom drugie życie

Przerabiaj, oddawaj, wymieniaj się… Nawet jeśli dla Ciebie dana rzecz już nie ma żadnej wartości lub jest zepsuta, sprawdź, czy akurat dla kogoś nie będzie przydatna. Dodaj ogłoszenie na portalach społecznościowych, forach, popytaj wśród znajomych. Na 99% znajdziesz nowego właściciela!

Korzystaj z aplikacji

W aplikacjach kupisz bilety komunikacji miejskiej i parkingowe. Przechowasz bilety lotnicze, kolejowe, a także na imprezy czy koncerty. Zamiast drukować rachunki czy pobierać bilety, które zaraz zgubisz, wykorzystuj do tego specjalne aplikacje. Zużyjesz mniej papieru, a wszystkie dokumenty będziesz miał w jednym miejscu!

Bądź eko dla siebie i Ziemi

Życie w zgodzie z naturą to same korzyści zarówno dla środowiska, w którym żyjemy oraz dla nas samych. Ograniczenie plastiku, śmieci i emisji spalin sprawi, że zaczniemy oddychać czystym powietrzem, spacerować w czystych lasach oraz kąpać się w czystej wodzie. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy bycie eko faktycznie ma sens, pomyśl o swoim otoczeniu, a także o swoim portfelu! Segregacja odpadów i recykling oznaczają mniejsze koszty za wywóz śmieci, jazda na rowerze i spacery to korzyść dla Twojego zdrowia, a własna torba i bidon to oszczędność pieniędzy.

Zacznij zmieniać swoje życie na bardziej eko! Pamiętaj, liczy się nawet najmniejszy krok!

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl